full screen background image

Share

 Latest Results;   Mar 31st - Apr 5th  2018

Date

Mar 31st

Mar 31st

Mar 31st

Apr 1st

Apr 1st

Apr 1st

Apr 3rd

Apr 3rd

Apr 4th

Apr 4th

Apr 5th

Competition

Under 15 D1 League

Under 15 D5 League

Under 13 D7 League

Senior Prenier League

Junior Premier League

Junior Div 1 League

Under 14 League

Under 13 D7 League

Junior Premier League

Under 15 D5 League

Under 13 D7 League

Home Team

Everton

Ballinhassig

Everton A

Everton

Ringmahon Rgs B

Everton United

Mayfield Utd.

Strand Utd. A

Youghal Utd.

Everton A

Riverstown B

Result

P - P

2 - 0

P - P

2 - 2

2 - 2

P - P

7 - 0

P - P

1 - 2

P - P

0 - 6

 Away Team

Riverstown

Everton A

Riverstown B

UCC

Everton

Cobh Wanderers

Everton

Everton A

Everton

Midleton B

Everton A


cork

Senior Premier Division

Date

Aug 18th

Aug 22nd

Aug 27th

Aug 29th

Sep 3rd

Sep 9th

Sep 17th

Sep 24th

Oct 14th

Oct 22nd

Oct 28th

Nov 12th

Nov 26th

Dec 8th

Dec 16th

Jan 7th

Feb 10th

Feb 17th

Feb 25th

Mar 28th

Apr 1st

Competition

League

Keane Cup

League

Keane Cup

League

O'Connell Cup

FAI Intermediate Cup

Munster Senior Cup

League

FAI Intermediate Cup

League

League

FAI Intermediate Cup

League

League

Donie Forde Trophy

League

Beamish Cup

League

League

League

Venue

Away

Home

Home

Home

Home

Away

Away

Home

Away

Away

Away

Home

Home

Away

Away

Away

Away

Away

Home

Away

Home

Opponent

Rockmount

Carrigaline Utd.

Avondale Utd.

Cobh Wanderers

Ringmahon Rgs.

Ringmahon Rgs.

Wilton Utd.

Mayfield Utd.

Cobh Wanderers

Fermoy

College Cors.

Mayfield Utd.

UCD

Midleton

UCC

Ballincollig

Ringmahon Rgs.

Ringmahon Rgs.

Rockmount

St.Marys

UCC

Result

1:1 draw

5:1 win

0:0 draw

3:1 loss

5:1 loss

4:0 loss

3:2 win

1:0 loss

1:0 loss

3:2 win

2:0 loss

2:0 win

3:1 loss

5:2 loss

2:0 loss

2:1 loss

1:0 loss

3:1 loss

0:0 draw

0:0 draw

2:2 draw


cork

Junior Premier Division

Date

Aug 19th

Aug 24th

Aug 26th

Aug 31st

Sep 2nd

Sep 9th

Sep 16th

Sep 23rd

Oct 12th

Oct 22nd

Oct 28th

Nov 4th

Nov 12th

Nov 18th

Nov 26th

Dec 2nd

Dec 9th

Feb 3rd

Feb 11th

Feb 23rd

Mar 19th

Apr 1st

Apr 4th

Competition

League

Junior League Cup

League

Junior League Cup

League

League

FAI Junior Cup

Munster Junior Cup

Munster Junior Cup

League Cup Q/F

League Cup S/F

FAI Junior Cup

League Cup Final

FAI Junior Cup

Munster Junior Cup

League

League

Munster Junior Cup

Munster Junior Cup

League

League

League

League

Venue

Away

Home

Home

Home

Home

Away

Away

Home

Away

Away

Home

Home

Turners X

Home

Away

Home

Home

Home

Away

Away

Away

Away

Away

Opponent

College Cors.

Riverstown

Youghal Utd.

Bandon

Douglas Hall

Leeside

Fermoy

Fermoy

Douglas Hall

Carrigaline Utd.

Leeside

St.Marys

Ringmahon Rgs B

Knockraha

Cobh Wanderers

Avondale Utd.

UCC

Drinagh Rangers

Newmarket Celtic

Carrigaline Utd.

Ringmahon Rgs.

Ringmahon Rgs B

Youghal Utd.

Result

3:1 win

7:0 win

4:1 win

2:1 win

1:0 win

1:1 draw

2:1 win

6:0 win

2:1 win

2:0 win

5:1 win

3:2 win

3:2 win AET

2:1 loss AET

5:3 win

2:2 draw

5:0 win

3:1 win

4:2 loss

1:1 draw

2:1 loss

2:2 draw

2:1 win


cork

Junior Division 1 League (Everton United)

Date

Aug 20th

Aug 24th

Aug 26th

Sep 3rd

Sep 10th 

Sep 17th

Sep 24th

Oct 8th

Oct 15th

Nov 12th

Nov 19th

Dec 2nd

Feb 18th

Feb 25th

Mar 24th

Competition

League

Junior League Cup

League

League

League

FAI Junior Cup

Munster Junior Cup

League

Munster Junior Cup

League

League

League

Junior Super Cup

League

League

Venue

Away

Away

Away

Home

Home

Home

Home

Home

Home

Home

Away

Away

Away

Away

Away

Opponent

Leeds

Carrigaline Utd.

Crosshaven

Blarney Utd.

Rockmount

Mayfield Utd.

Crookstown Utd.

St.Marys

Leeds

Riverstown

Cobh Wanderers

Passage

Ringmahon Rgs

Wilton Utd.

Blarney Utd.

Result

0:0 draw

1:1 L 4/2 pens aet

0:0 draw

2:1 win

6:3 loss

2:0 loss

4:2 win

5:1 loss

7:0 loss

1:1 draw

5:0 loss

2:1 loss

4:1 loss

2:1 win

2:1 loss


cork

Over 35 Floodlit League

Date

Competition

Venue

Opponent

Result


Under 19 League

Date

Sep 2nd

Sep 9th

Sep 16th

Sep 23rd

Oct 6th

Oct 28th

Nov 4th

Nov 12th

Dec 3rd

Feb 10th

Feb 24th

Mar 1st

Mar 16th

Mar 25th

Competition

League Cup

League

League Cup S/F

League

League

League

League

League

League

League

League

League

League

League Cup

Venue

Away

Home

Home

Away

Away

Away

Home

Away

Away

Home

Home

Home

Away

Away

Opponent

Carrigaline Utd.

Leeside

Passage

Ballincollig

Mayfield Utd.

Blarney Utd.

Carrigaline Utd.

Tramore Ath

Passage

Ballincollig

Greenwood

Blarney Utd.

Carrigaline Utd.

Leeside

Result

6:1 win

3:0 win

2:1 loss

2:1 win

7:1 win

5:0 win

9:0 win

6:2 win

1:0 win

3:3 draw

3:0 win

3:0 win

5:1 win

4:1 win


Under 17 Division 1 League

Date

Aug 18th

Aug 20th

Aug 25th

Sep 1st

Sep 3rd

Sep 10th

Sep 24th

Oct 8th

Nov 15th

Competition

Gus Walsh Trophy

Gus Walsh Trophy

League

League

League

League

League

League

FAI Under 17 Cup

Venue

Home 

Away

Home

Home

Away

Home

Away

Home

Away

Opponent

Ringmahon Rgs 

Ballincollig

Castleview

Springfield Rbls

Coachford

Ballincollig

College Cors. A

Blarney Utd.

Douglas Hall

Result

1:1 W pens 4/2 aet

4:3 loss

6:5 win

3:0 loss

4:2 loss

8:1 win

3:2 loss

2:0 loss

6:1 loss


Under 15 Division 1 League

Date

Aug 26th

Aug 30th

Sep 2nd

Sep 4th

Sep 9th

Sep 16th

Sep 23rd

Sep 30th

Oct 7th

Nov 4th

Nov 11th

Nov 18th

Dec 2nd

Dec 9th

Competition

League

League

League

League

League

National Cup

League

League

National Cup

League

League

League

Under 15 Cup

League

Venue

Home

Away

Away

Home

Home

Home

Away

Home

Away

Home

Away

Home

Home

Away

Opponent

Greenwood

Blarney Utd.

Crosshaven

Mallow Utd.

Avondale Utd.

Crosshaven

Bandon

Mayfield Utd.

Douglas Hall

Blarney Utd.

Greenwood

Crosshaven

Youghal Utd.

Riverstown

Result

2:0 win

4:1 win

3:1 win

6:1 Loss

6:1 win

2:1 win

6:5 win

4:0 win

7:0 loss

2:1 win

5:0 win

3:2 loss

4:3 loss

3:1 loss


Under 15 Division  5  League (Everton A)

Date

Aug 26th

Sep 4th

Sep 9th

Sep 16th

Sep 30th

Nov 18th

Dec 3rd

Dec 17th

Mar 31st

Competition

League 

League

League

Neil Welch Cup

League

League

Under 15 Cup

League

League

Venue

Home

Away

Away

Away

Home

Home

Away

Away

Away

Opponent

Avondale Utd. A

Carrigaline Utd A

Carrigaline Utd. B

Wilton Utd.

Grenagh Utd.

Riverstown B

Riverstown B

Tramore Ath.

Ballinhassig

Result

1:0 win

5:2 win

6:1 win

7:1 loss

2:0 win

5:0 win

1:0 win

3:1 win

2:0 loss


Under 14 Division 4  League

Date

Aug 29th

Sep 2nd

Sep 17th

Sep 24th

Oct 15th

Oct 28th

Nov 25th

Jan 29th

Feb 24th

Mar 19th

Mar 25th

Apr 3rd

Competition

League

League

Leonard Gould Cup

League

League

League

Under 14 Cup

League

League

League

League

League

Venue

Away

Home

Away

Away

Away

Home

Home

Away

Home

Away

Away

Away

Opponent

Kilreen Celtic

Midleton A

Douglas Hall B

St.Marys A

Strand Utd.

Douglas Hall A

Carrigaline Utd C

Midleton A

St. Marys A

Kanturk

Douglas Hall A

Mayfield Utd.

Result

3:1 win

5:3 loss

5:1 win

3:1 loss

3:2 loss

4:1 loss

7:1 win

7:1 loss

5:1 loss

3:0 loss

7:0 loss

7:0 loss


Under 13 Division 1 League

Date

Aug 26th

Aug 28th

Sep 2nd

Sep 4th

Sep 9th

Sep 23rd

Oct 8th

Oct 28th

Nov 4th

Nov 11th

Nov 18th

Dec 2nd

Feb 24th

Competition

League

League

League

League

League

League

National Cup

National Cup

League

League

League

Under 13 Cup

League

Venue

Away 

Home

Home

Away

Away

Home

Away

Home

Away

Home

Away

Home

Away

Opponent

Riverstown 

Leeside

Strand Utd.

Mayfield Utd.

Leeds

Avondale Utd.

Skibbereen

Carrigaline Utd.

Leeside

Riverstown

Strand Utd.

Lakewood Ath. B

Avondale Utd.

Result

3:2 win

4:3 win

3:2 win

3:3 draw

4:3 win

6:1 win

6:0 win

2:1 loss

5:2 win

3:1 win

2:1 win

7:0 win

3:1 win


Under 13 Division 7 League ( Everton A)

Date

Aug 26th

Sep 7th

Sep 10th

Sep 30th

Oct 7th

Nov 18th

Dec 3rd

Dec 17th

Feb 3rd

Apr 5th

Competition

League

League

League

League

Con Elliott Cup

League

Under 13 Cup

League

League

League

Venue

Away

Home

Away

Home

Away

Home

Home

Away

Home

Away

Opponent

Ballinhassig

Ballincollig

Avondale Utd. A

Strand Utd. A

Midleton B

Corinthian Boys C

Springfield Rbls

Ballincollig

Park Utd. A

Riverstown B

Result

3:1 win

7:2 loss

3:1 loss

3:2 win

3:1 loss

3:2 win

6:0 loss

6:2 loss

3:0 win

6:0 win


Under 12 Division 2 League;

Date

Aug 30th

Sep 17th

Sep 23rd

Oct 8th

Oct 28th

Nov 11th

Dec 2nd

Jan 27th

Competition

League

National Cup

League

Albert Conboye Cup

League

League

Under 12 Cup

League

Venue

Away

Away

Away

Home

Away

Home

Home

Away

Opponent

Youghal Utd.

Douglas Hall

Buttevant

Corinthian Boys D

Castleview

St.Marys

Midleton

Carrigaline Hibs

Result

7:1 loss

7:0 loss

2:0 loss

7:1 win

6:2 loss

4:1 loss

4:0 loss

2:0 loss


Under 12 Division 6 League (Everton A)

Date

Aug 29th

Sep 2nd

Sep 17th

Sep 23rd

Oct 14th

Oct 28th

Nov 12th

Nov 25th

Feb 25th

Mar 25th

Competition

League

League

Albert Conboye Cup

League

League

League

League

Under 12 Cup

League

League

Venue

Home

Away

Home

Home

Away

Home

Away

Home

Away

Away

Opponent

Mallow Utd.

Glounthaune Utd 

Tramore Ath.

Kinsale A

Mallow Utd. B

Fermoy A

Riverstown A

Corkbeg

Kinsale A

Fermoy A

Result

7:0 loss

6:1 loss

7:1 loss

5:2 loss

7:2 loss

6:0 loss

7:2 loss

5:2 loss

4:2 loss

5:1 loss

Everton AFC Cork

Committee Members

You can view our commitee members by clicking here. You can also get in touch with the club by clicking on the "Contact" tab,

We're on Facebook

Be sure to add us on Facebook to keep up to date with happenings at the club.

Click here to find us

© 2018 Everton AFC   |  Website Design by aztecdesign.ie
Back to Top